Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki Nükleer Sızıntı İddialarına Yanıt Geldi

Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki Nükleer Sızıntı İddialarına Yanıt Geldi

İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir personel, hastanede nükleer sızıntı yaşandığını ve İl Sağlık Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı’nın bu durumu gizlediğini TBMM’ye bildirdi. İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde nükleer tıp ünitesindeki sızıntı iddiaları gündemi meşgul etti. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve hastaneden konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama geldi.

Sözcü Gazetesi sızıntının detaylarına ulaştı. 2020 yılında açılan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir çalışan, TBMM’ye sunduğu dilekçede hastanede bu yıl yoğun bir nükleer sızıntı yaşandığını iddia etti. Dilekçede, sızıntının halktan gizlendiği ve bu talimatın İl Sağlık Müdürlüğü’nden Alim B. tarafından verildiği belirtildi. Ayrıca, hastane başhekimliğinin de durumdan haberdar olduğu iddia edildi.

Personelin İddiaları ve Görev Değişikliği

İddiayı gündeme getiren personel, nükleer sızıntı hakkında ihbar ve şikayet oluşturduktan sonra görev yerinin değiştirildiğini belirtti. Ayrıca, hastane yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan haberdar olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü’nün Açıklaması

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, iddiaları reddetti ve olayın Atom Enerji Kurumu tarafından takip edildiğini, ölçümlerde herhangi bir sızıntı tespit edilmediğini belirtti. Çam ve Sakura Hastanesi yetkilileri ise sızıntı iddialarının doğru olduğunu ve gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.  Olayın, nükleer tıp tedavisi uygulanan hastaların atıklarının depolandığı tanklardan birinin arızalanması nedeniyle yaşandığı belirtildi.

Hastanenin Resmi Açıklaması

Çam ve Sakura Hastanesi, haberin ardından sosyal medya hesabından “Kamuoyunu Bilgilendirme” başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25 Ocak 2024 tarihinde Nükleer Tıp Kliniğinde radyoaktif iyot tedavisi alan hastaların atıklarının toplandığı sıvı atık tanklarında teknik bir arıza meydana geldiği, tankların bağlı olduğu ünitenin faaliyetinin durdurulduğu ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi.

AFAD ve Nükleer Denetleme Kurumu (NDK) ekiplerinin yaptığı denetimlerde, olay sürecinde alınan tedbir ve uygulamalarda herhangi bir eksiklik tespit edilmediği ve hasta veya hastane çalışanlarına radyasyon maruziyeti yaşanmadığı belirtildi. NDK denetimi sonrası gerekli tüm bakım ve onarım işlerinin tamamlandığı ve klinikte hasta alımının tekrar başladığı ifade edildi. Hastanenin sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde sürdüğü kamuoyuna duyuruldu.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu